Atrakcje turystyczne

Źródełko turysty

Jesteś spragniony – skorzystaj z naszej wody! Pierwsze źródełko stanęło na kanale jamneńskim przed Ekoprzedsiębiorstwem, które jest inicjatorem akcji „Jakość w każdej kropli”. Kolejne poidełko wody spółka zafundowała uczniom SP w Mielnie, przy wejściach na plaże w całej gminie, w sąsiedztwie Informacji Turystycznej oraz przy Pomniku Jelenia.

Woda jest zdatna do picia i pochodzi z mieleńskich wodociągów.

Wierzymy, iż podczas lata źródełka, które co istotne nigdy nie wyschną, będą dla Was wyjątkowym przystankiem podczas spacerów, urlopów, pikników i wypraw rowerowych.

Latarnia morska w Gąskach

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest latarnia morska w Gąskach. Została zbudowana w czasie zimy na przełomie 1877/78r., mierzy 50,2 m. wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 m. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej- co daje około 36 kilometrów. Jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach.
W wakacje ( od 01.07 do 31.08) czynna codziennie od 10:00 do 20:00 z przerwą od 13:30 do 15:00.
Ceny biletów : normalny 4 zł., ulgowy 3 zł.

Przystań Rybacka w Unieściu

Przystań rybaków morskich jest często odwiedzana przez turystów.

Tu można kupić ryby prosto z morza lub świeżo wędzone węgorze, łososie, halibuty, śledzie i inne ryby.

Przybysze z głębi kraju z zainteresowaniem przyglądają się pracy rybaków na łodziach i w sieciarniach.

Przystań Rybacka w Chłopach

Przystań rybacka jest często odwie­dzana przez letników pragnących zjeść rybę prosto z morza. Nie brakuje też smacznych ryb morskich wędzonych i smażonych na miejscu.

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Ogrody Hortulus w Dobrzycy to kompleks ogrodów pokazowych tworzonych już od ponad 20 lat z miłości do natury i z potrzeby dzielenia się tym, co piękne, z innymi. Składa się on z dwóch, oddzielonych od siebie terenem Szkółki Roślin Ozdobnych zespołów ogrodowych o nieco innym charakterze. Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych ogrodów, wśród których…

Ogrody Hortulus Spectabilis

Ogrody Hortulus Spectabilis z wieżą widokową i labiryntem grabowym Udostępnione do zwiedzania od czerwcu 2014 roku Ogrody Hortulus Spectabilis, to realizowany od 2003 roku autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce, w założeniu mającego pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał…

Park Linowy Tukan w Mielnie

Wypoczywając nad morzem w Mielnie z pewnością warto odwiedzić Park Linowy Tukan. Niedaleko plaż, około 5 minut od centrum miasteczka znajduje się Park Linowy, w którym czeka ponad 70 atrakcji dla dorosłych i dzieci na 4 zróżnicowanych trasach. Trasa dla dzieci Trasa dziecięca to 18 przeszkód linowych dla dzieci mierzących co najmniej 130 cm wzrostu. Trasa…

Pomnik Morsa

Usytułowany przy głównym wejściu na plażę (ul. Kościuszki). Jest symbolem organizowanych w Mielnie od 2004 roku Miiędzynarodowych Zlotów Morsów, na które przybywają tysiące miłośników zimowych kąpieli.

Po zdrowie nad morze

Najcenniejszym walorem gminy Mielno jest morze – pod względem rocznej temperatury Bałtyk można określić mianem zmiennego. Najniższa temperatura wód notowana jest w miesiącu lutym i kształtuje się ona na poziomie 1 oC. Natomiast w ciągu sezonu letniego (lipiec oraz sierpień) temperatura w południowej i południowo- wschodniej części akwenu dochodzi nawet do 19 oC. Morze Bałtyckie jest..

Aleja lipowa

Droga z Mielna do Mielenka licząca 2,3 km – biegnie wzdłuż alei ponad 150–letnich lip.

Stare drzewa szczególnie pięknie reprezentują się wiosną i jesienią, a w okresie letnim tworzą naturalny szpaler i osłonę dla kie­rowców przed słońcem. Aleja tworzy korytarz ekologiczny, łączący wspomniane miejscowości oraz wchodzi w skład systemu regionalnych zadrzewień alejowych, mających uwarunkowania historyczne.

Ponad dwukilometrową drogę z Mielna można także przebyć przez las mieszany lub chodnikiem.

Grodzisko słowiańskie

Przyjdźcie zobaczyć i posłuchać – Mielno, ul. Kościelna (pierwsze wejście na plażę ) w lesie na… zrewitalizowanym grodzisku. Towarzystwo Żywej Archeologii – żywa historia, żywa edukacja i żywi ludzie z prawdziwą pasją… i wielką wiedzą. Skosztujcie dawnego jadła i napitków, zobaczycie pokazy rzemiosł i walk, posłuchacie opowieści o życiu Słowian….

Pomnik Jelenia

W Mielnie jest od „zawsze” – o jelenia dopytują się turyści, jest sympatycznym akcentem Gminy. Często dewastowany – zawsze jednak odnawiany. Rzeźba najpierw znajdowała się na placu przy muszli koncertowej (ul. 1 Maja). Ufundowana została w okresie międzywojennym, przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania. Przedstawia metalową figurę jelenia naturalnej wielkości, umieszczonej na niskim, betonowym postumencie. Stał się już legendą Mielna i koniecznie będąc w Mielnie należy zrobić sobie z nim zdjęcie!

Atrakcje na jeziorze Jamno

Całe jezioro znajduje się w Gminie Mielno. Jego średnia głębokość wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta. Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem. Dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna…

Informacje dotyczące atrakcji w Mielnie zostały zaczerpnięte ze strony Miasta: www.mielno.pl